Rybářský rozcestník

Potápník vroubený (Dytiscus marginalis)

Potápník vroubený je představitelem brouků z čeledi potápníkovitých a jedním z největších vodních brouků světa. Patří mezi dravce, loví přiměřeně velké živočichy a to obě jeho stádia, jak larvy, tak vykuklení brouci.

Vývojová stádia potápníka

Rozpoznávací znaky

Dospělý jedinec je velký až 3,5 cm. Svrchní stranu těla má hnědozelenou s výrazným žlutým lemem po stranách krovek a po obvodu hrudi. Spodní stranu má většinou zbarvenou do žluta. Samci mají hladké krovky, samice rýhované, rýh lze napočítat většinou deset. Samci mají na chodidlech prvního páru nohou přísavky sloužící k přidržování samice při kopulaci. Drobné přísavky jsou i na druhém páru nohou. Povrch těla potápníků je pokrytý vodu odpuzující látkou bránící promočení, také napadení řasami a plísněmi a snižuje odpor vody při jejich plavání. Při plavání si pomáhá třetím párem nohou, ty jsou pokryty dlouhými brvami, které slouží jako vesla. Jako zásobárna vzduchu slouží prostor pod krovkami. Pro nabrání vzduchu vynoří brouk konec zadečku nad hladinu. Tyto nabrání vzduchu provádí 4x až 7x za 1 hodinu.

Výskyt

V Česku žije poměrně nehojně, místy až vzácně a to ve sladkovodních nádržích, rybnících a jezerech, ale najít ho můžeme i v čistých kalužích, většinou u kraje, kde roste hojně vegetace. Ve světě je známý téměř po celé Evropě, dále žije v Asii, také v Severní Americe.

Obecně

Potápníci, tedy obě stádia, jak larvální, tak brouci jsou dravci. Živí se hmyzem, drobnými rybami, obojživelníky a dalšími vodními živočichy. Dospělí brouci také dobře létají, hlavně v noci, a dokáží se tak přemístit na poměrně velké vzdálenosti a díky tomu osídlit nová teritoira. Ke startu používají vegetaci nebo vyvýšené předměty mimo vodu, z vody vzlétnout neumějí, ovšem přistát na vodě umí. Ke vzletu si pomáhají vyprazdňováním zásobníku u konečníku, v nichž je zapáchající směsice vody a trusu. Po přistání je opět naplní, aby byli dostatečně těžcí a mohli se potopit. Příroda to uměla skvělě zařídit!

Páření probíhá z jara, kdy po oplodnění samice kladélkem nařezává stonky vodních rostlin, kam klade po jednom vajíčku. Vejce jsou až 7 mm velká. Je to zdatná máma, dokáže naklást až 1000 vajíček. Larvy se z vajíček líhnou asi po 1 měsíci. Stadium larvy trvá 5 až 6 týdnů. Larvy pak dorůstají délky až 6 cm. Larva je dravá, živí se lovem. Má výrazně trojúhelníkovitou hlavu a dlouhá šavlovitá kusadla, která umí být k ulovené kořisti nemilosrdná. Oběti tráví mimotělně tak, že skrze kanálky v kusadlech do oběti vstříknou trávicí šťávy, a natrávenou hmotu poté kusadly vysají. Na nohou má brvy napomáhající k pohybu. Na konci těla má průduchy a přívěsky, jimiž nabírá vzduch na hladině, podobně jako dospělí brouci.

A jak probíhá metamorfoza? Kuklí se v komůrce, kterou vyhrabou ve vlhké půdě na břehu. Její vyhrabání trvá okolo 24 hodin. Kukla je prohnutá kvůli minimalizaci dotykové plochy s vlhkým podkladem, což brání napadení plísněmi. Kukla je volná, takže jsou zřetelné budoucí končetiny a tykadla. Toto stadium trvá asi 2 týdny. Dospělec opouští komůrku až poté, co povrch těla ztvrdne a dostane konečnou barvu. Dospělí brouci pak přezimují.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….