Rybářský rozcestník

Maskování rybářských zátěží

Hlavně při lovu opravdu zkušených a tedy velmi opatrných ryb, se vyplatí zapřemýšlet o montážích, jak je navázat, aby byly ve vodě co nejméně nápadné. Právě šikovné nabídnutí nástrahy rybám může často vést k úspěšnému záběru. Někteří rybáři jdou tak daleko, že své montáže maskují, aby dokonale splynuly se dnem na lovném místě. Máme tu jednoduchý tip, jak zamaskovat olova na montážích.

ZamaskováníZamaskováníZamaskováníolovo-obalovacíolovo-obalovací

Právě rybářské zátěže, dnes většinou olova, mohou být rušivým elementem jinak u poměrně nenápadné montáže. Někteří rybáři zásadně používají tmavá olova, která ovšem například na světlém písku nějaké pískovny mohou být také dost nápadná. A proto ti nejzkušenější rybáři jdou často tak daleko, že své zátěže maskují. Zajímavé je použití nějakého vhodného lepidla, které se nerozpouští ve vodě a hlavně nepouští do vody nežádoucí pachovou stopu. Mě se osvědčila kvalitnější sekundová lepidla, která po úplném ztvrdnutí jsou vodě odolná a bez zápachu.

Sekundové lepidlo se může často rybáři hodit…

Přímo u vody, si můžeme vzhledem k tipu dna, šikovně zamaskovat zátěž, kterou hodláme použít v montáži. Stačí právě sekundové lepidlo a například jemnější písek s menšími kamínky, nebo uschlé kousky klacíků… lze použít kde co, aby olovo pod vodou nebylo pro ryby vůbec nápadné.

Tipy na obalení olova:

  • jemnější písek s kamínky
  • sláma
  • drobnější klacíky
  • podrcené skořápky ořechů
  • podrcená, oschlá kukuřice
  • umělá tráva…

I obalovacími pastami či těsty lze krátkodobě skrýt olovo před zraky ryb….

Fantazii se meze nekladou. Existuje stovky možností, čím skrýt olovo tak, aby bylo na lovném místě nenápadné.

Jedna z krátkodobých možností je pak například použití obalovacích past, kdy se olovo může stát i součástí návnady lákající pachovou stopu ryby k háčku a přitom zůstat nějaký čas pro ryby neviditelné.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….