Rybářský rozcestník

3. Mistrovství světa v muškaření v kategorii žen a 9. Mistrovství světa v muškaření v kategorii masters (veteránů)

Jihočeský územní svaz a Český rybářský svaz si dovolují pozvat sportovní rybáře na jeden z nejvýznamnějších muškařských závodů na světě, který se bude konat na jihočeských revírech od 19.–25. května 2024.

Slavnostní zahájení proběhne v neděli 19. 5. 2024 od 19 hod. v Rožmberku nad Vltavou, ve dnech 20.–24. 5. 2024 budou probíhat vlastní závody, a v pátek 24. 5. 2024 od 19 hod. proběhne slavnostní zakončení ve Vyšším Brodě.

Závody se budou konat na tradičních závodních úsecích, konkrétně:

  • na řece Vltavě pod ÚN Lipno mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem (Vltava 29 P);
  • na nádrži Lipno II ve Vyšším Brodě proběhne lodní závod (Vltava 29);
  • na řece Vltavě od Vyššího Brodu po Rožmberk nad Vltavou (Vltava 28);
  • na řece Vltavě od Rožmberku nad Vltavou po kemp v Branné (Vltava 27);
  • na řece Malši mezi Kaplicí a Pořešínem (Malše 4 P);
  • na nádrži Květoňov u Kaplice (Malše 6), kde „masters“ budou chytat ze břehu a ženy ze zakotvených lodí.

Zajímavé je, že závody v kategorii „masters“ budou probíhat v dopoledních hodinách od 9 hod., v kategorii žen pak odpoledne od 15 hod.

Záštitu nad šampionáty již převzali předseda Senátu PČR RNDr. Miloš Vystrčil, hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba a senátor Ing. Tomáš Jirsa. Partnery jednotlivých sektorů jsou města a obce nacházející se v jejich blízkosti, konkrétně Loučovice, Vyšší Brod, Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov, Kaplice a Velešín…

Zdroj a foto: ČRS, text: Milan Hladík (místopředseda JčÚS ČRS, vedoucí organizačního výboru), za ČRS Lukáš Mareš, Jitka Chybová

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….