Rybářský rozcestník

Zpráva z MiČR handicapovaných rybářů a žen v plavané 2024

Vážení přátelé sportovní rybařiny, plavané především! O posledním dubnovém víkendu proběhlo na Labi v Mělníku Mistrovství ČR handicapovaných rybářů v plavané s účastí polských závodníků a Mistrovství ČR v plavané žen. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionkou v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany…

MiČRMiČRMiČR

V pátek byly na programu nejprve tréninky, kdy ryby s lovícími příliš nespolupracovaly, večer pak proběhlo slavnostní zahájení, kterého se zúčastnili Marek Odložilík, který všechny závodníky obdaroval welcome balíčky od firmy Timár CZ a předseda ČRS Dr. Karel Mach, jenž sledoval závody po celý víkend.

Na samotné mistrovské závody se ryby umoudřily a nejčastěji lovenou rybou byl cejn.

V sobotu se mezi handicapovanými nejvíce dařilo Petru Svatošovi, který nalovil přes 15 kg ryb, mezi ženami Markétě Nováčkové, která ulovila téměř 20 kg ryb.

Pozadu však nezůstali ani ostatní závodníci, a tak vše bylo do neděle otevřené. A v té se nejvíce dařilo Radimu Kozlovskému, jenž si nalosoval místo na začátku v sektoru B, takzvaného „fořta“, což proměnil v úlovek přes 21 kg ryb, čímž si zajistil celkové vítězství. Po zásluze tak byl korunován králem plavané handicapovaných rybářů pro rok 2024. Druhý skončil středočeský Petr Svatoš a třetí byl polský závodník Andrzej Wacha.

V ženách pak neděle patřila Středočešce Haně Pukrábkové, jejíž výsledek přes 20 kg ulovených ryb z ní udělal vítězku dne a o celkovém jejím vítězství nakonec rozhodl větší počet CIPS bodů, když součet umístění měla stejný, jako celkově druhá Markéta Nováčková. Třetí místo brala Jana Štiková.

V družstvech se na prvním místě umístil polský tým ve složení Andrzej Wacha a Marcin Lebeda, druzí skončili Kladrubáci Radim Kozlovský s Martinem Kovářem a třetí byl další kladrubský tým Petr Svatoš s Emanuelem Vyhlídalem. Všechny týmy obdarovala firma Timár CZ kbelíky plné krmných směsí.

Slavnostního vyhlášení se zúčastnili předseda SÚS Dušan Hýbner, předseda ČRS Dr. Karel Mach, vedoucí oddělení sportu ČRS Jitka Chybová a trenér české reprezentace handicapovaných rybářů Vladimír Vyslyšel, který zároveň oznámil nominaci na červnové mistrovství světa v Bulharsku, kde nás budou reprezentovat pánové Kozlovský, Svatoš, Omamik, Krym a Vyhlídal.

Každý závodník si odnesl ceny od firmy DK Fishing, která dodává na český trh výrobky značky Saenger.

Mistr republiky byl obdarován jak tradičně bývá echolotem Lowrance od společnosti Wavy Boats a také krásnou dekorací ve tvaru kytice, která byla vyrobena ze 180 ks splávků od  Edmunda Gutkiewicze.

Poděkování patří všem závodníkům a jejich asistentům za jejich výkony a fair play chování, velké poděkování míří k ČRS, který obě dvě mistrovství finančně zajišťuje, také MO Mělník za zapůjčení a přípravu závodní trati.

Velkou práci odvedli dobrovolníci z řad kladrubské organizace. Mirka Naglová, která pořizovala v průběhu závodu fotografie, Pavel Kletečka, Pavel Hošek, Jakub Starý, Jan Kadlec a rodina Vaingátova zařizovala veškeré zázemí v campu i na závodním úseku.

Více foto na www.facebook.com/handicapovanirybarikladruby a www.instagram.com/handicapovanirybarikladruby

Petrův zdar a za ČRS MO Kladruby jsme s pozdravem
————————————————-
Tomáš Kučera a Jan Porhansl
Předseda a hospodář

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….