Rybářský rozcestník

Orlík hostil XI. ročník Mistrovství ČR v přívlači z lodí

Ve dnech 28. srpna až 1. září 2024 se na vodní nádrži Orlík uskutečnil XI. ročník Mezinárodního mistrovství České republiky v lovu ryb přívlačí z lodí.

Orlík hostil XI. ročník Mistrovství ČR v přívlači z lodí

Štítky:

Tento prestižní závod, který se stal klíčovým bodem v kalendáři českých vláčkařských soutěží, přilákal 27 posádek z celé České republiky i ze zahraničí.

Závodníci soupeřili o titul mezinárodního mistra ČR, přičemž výsledky budou zohledněny při sestavování celostátního žebříčku a nominaci na mistrovství světa. Soutěž probíhala podle mezinárodních pravidel FIPSed a hodnoceny byly úlovky těchto druhů ryb: štika obecná, candát obecný, bolen dravý, sumec velký, okoun říční, jelec tloušť, jelec jesen, pstruh obecný, pstruh duhový a siven americký….

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.