Rybářský rozcestník

24. Mistrovství světa v lovu kaprů – První dny české výpravy

Letošní mistrovství světa v lovu kaprů se koná v Chorvatsku na jezerech Šandor a Lapovac, nedaleko města Našice. Česká reprezentace se účastní potřetí v řadě – po 14. místě předloni a skvělém 3. místě loni jsme připraveni znovu zabojovat o co nejlepší výsledek.

24. Mistrovství světa v lovu kaprů – První dny české výpravy

Štítky:

Po úterním losování se Sergey Andreev a Martin Pohůnek ocitli v sektoru B, bratři Dušákové v sektoru C, a Jindra Týč s Oldou Svobodou v sektoru A. Zahajovací ceremoniál byl působivý, i když počasí s teplotami přes 37 stupňů nás nutilo využít veškeré možné ochrany před sluncem.

 

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.