Rybářský rozcestník

Rybí tlačenka z kapra nebo jiné bílé ryby

Rybí tlačenka, připravená podle tohoto receptu, je libová, skoro není poznat, že základ této tlačenky tvoří právě rybí maso a tak ji ocení i ti, co běžně ryby nejí. Maso na rybí tlačenku je nejlepší z kapra, ale také například z amura. Ovšem top je připravená z masa sumce i když sumec zrovna nepaří do kategorie bílá ryba.

3 náročnost
140 minut
  • 1 kg rybího masa z kapra, či jiné bílé ryby
  • 150-200 g vepřových kůží
  • 2 ks větší cibule
  • 2-4 ks stroužky česneku
  • 1 vrchovatá lžíce majoránka
  • 1,5-2 lžičky pepře
  • voda
  • sůl
  • + obal na tlačenky
  • Příprava

    1. Očištěné ryby povaříme v mírně osolené vodě, bude stačit 8-10 minut, pak maso necháme prochladnout a zbavíme co nejvíce kostí a kůže, ale snažíme se, aby část masa zůstala v celku, aby pak v tlačence na řezu byla vidět pěkná struktura.
    2. Vepřové kůže povaříme 10-15 minut, pak vodu slijeme, nalijeme čistou vodu a povaříme je dalších 60 minut.
    3. Uvařené, okapané kůže pomeleme na masovém strojku společně s cibulí a stroužky česneku, vývar nevyléváme!
    4. Smícháme spolu rybí maso spolu s pomletými kůžemi, dochutíme pepřem, solí, směs mírně rozředíme vývarem, ale opatrně, směs musí zůstat kompaktní a nesmí být moc řídká!
    5. Hotovou směsí naplníme sáček na tlačenky, vymačkáme veškerý vzduch, konec sáčku důkladně uzavřeme a zajistíme vhodným provázkem.
    6. Nohavici s tlačenkou vaříme zvolna, na mírném zdroji tepla, jen tak, aby voda mírně bublala, tak 35-40 minut.
    7. Hotovou rybí tlačenku na několika místech propícháme jehlou nebo špendlíkem, zatížíme prkénkem tak, aby jsem vytlačili zbylý vzduch, necháme vychladnout. Během chladnutí tlačenku několikrát otočíme, aby se maso v tlačence rovnoměrně rozložilo v tlačence a nebylo jen na jedné straně.

    Nejčtenější články

    Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

    Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

    Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

    PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

    Pozvánka na dětské závody do Příbrami

    Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….