Rybářský rozcestník

Montáž na lov štik pod špičkou prutu

Tato metoda chytání štik je oblíbená již dlouhé roky, hlavně pak u starších rybářů. Je skvělá všude tam, kde hned u břehu je dost velká hloubka. Pomocí delšího prutu, většího splávku (kačenky) a živé nástražné rybky plavající pod splávkem se dají štiky často přemluvit k útoku.

Chytání štik pod špičkou prutu - obrázek k popisku
  1. delší prut (5 až 7 metrů), kmenový vlasec o síle 0,28 i více mm
  2. splávek umístěný na kemnovém vlasci (velikost úměrná k nastražené rybce) – posuvná zarážka
  3. obratlík s karabinkou a návazcem vhodným na chytání štik (lanko apod.), můžeme doplnit olůvkem
  4. rybka s trojháčkem (lze použít i dva pod sebou, ten spodní necháváme volně viset pod tělem rybky), háček zajišťujeme raději gumovou zarážkou

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec připevníme zarážku, navlékneme splávek, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme nástražní rybku s trojháčkem ve hřbetu. Lze použít i návazec s dvěma trojháčky, ten spodní necháváme viset pod břichem rybky. Háček ve hřbetě zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.

Chytání štik na splávek uvázaný pod špičkou prutu

Chytání štik na splávek uvázaný pod špičkou prutu

Popis metody chytání:

Na dvě vidličky položíme prut, špičku umístíme co nejdále od břehu. Prut je třeba zajistit proti převážení. Pod splávek můžeme navléci olůvko pro zajištění rybky, aby neplavala u hladiny. Hloubku nastavujeme dle potřeby, stačí však, aby nástražní rybka plavala 20-30 cm pod splávkem. Trojháčkem propichujeme hřbet rybky, zajišťujeme gumovou zarážkou. Někdo dává ještě jeden pojišťovací trojháček pod břicho rybky, buď na volno, nebo ho zapichuje pod břišní ploutvičku. Naviják máme povolený. Záběr poznáme potopením splávku, chvíli čekáme, až splávek opět vyplave, pak sekáme. Pokud chytáme u možné vázky, sekáme ihned.

Montáž živé rybky se dvěma trojháčky, jedním, který drží rybu, druhý zajišťuje zásek menších kusů

Montáž živé rybky se dvěma trojháčky, jedním, který drží rybu, druhý zajišťuje zásek menších kusů

 

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….