Rybářský rozcestník

Aktuálně nejstahovanější aplikace mezi českými rybáři

Již několik měsíců zpět avizovaná, ryze česká, a po všech směrech vylepšená aplikace Fishsurfing 2.0 je právě ke stažení na Google Play, App Storu ale dostupná i z webu na www.fishsurfing.com! Pokud jsi náhodou starou verzi aplikace znal a neoslovila tě, koukni se teď na tuhle novinku! Nový Fishsurfing po designové i funkční stránce posunul prostředí rybářské sociální sítě na úplně jinou úroveň.

fórum_FishsurfingFishsurfingFishsurfingFotkaFishsurfing_mapy

Od uživateli nejoblíbenější galerie, přes video příběhy, články, bazar, vylepšené a o desítky tisíc revírů zvětšené mapy z celé Evropy, či technologickou funkci ukládání tajných míst, Fishsurfing nově přináší očekávané rybářské Fórum!

“Komunita na Fishsurfingu vyrostla za poslední rok na aktuálních 80 tisíc českých rybářů, kteří aplikaci využívají. I díky kontrolovanému obsahu na Fishsurfingu se tu zrodila jedinečná přátelská komunita a nyní je nejvhodnější doba ke spuštění diskuzní sekce, rybářského Fóra, která bude jistě zajímavá a pro samotné rybáře i velmi přínosná.“ dodal zakladatel projektu Filip Domorád, který si na kvalitním obsahu a přátelském prostředí zakládá. Komunita rybářů na Fishsurfingu tak nabírá uplně jiný rozměr.

Neváhej a zeptej se zkušených rybářů, kterých je na Fishsurfingu spousta na cenné informace, které tě posunou o krok dál. Na Fishsurfingu najdeš aktivní rybářské profíky také mezi ambasadory. Kapraře Petra Novotného, vláčkaře Davida Havlíčka nebo sumcaře Jakuba Holubce už určitě znáš, tak neváhej a napiš přímo jim.

Fishsurfing je a vždy bude dobrá volba, pokud nemůžeš zrovna trávit čas u vody. S pomocí praktických funkcí se připravíš na výpravu a načerpáš inspiraci od ostatních rybářů. Příprava, ta se ti u vody dvakrát vrátí!

Na co se chytá?

“Na co přišel?”, ptáš se vždycky. Úspěšná nástraha nebo použité vybavení zajímá každého. Pro tyhle účely vyzkoušej propojení rybářské galerie a Tržiště, největšího vyhledávače rybářských potřeb. U příspěvků se totiž dá označit výbava, na kterou úspěšný rybář rybu ulovil a po rozkliknutí detailu fotky si můžeš produkty prohlédnout přímo na Fishsurfing Tržišti. Označování výbavy není podmínkou, ale mnoho úspěšných testerů i běžných rybářů ti svá tajemství prozradí. Tak to neprošvihni!

A kde kdo chytá?

Propalovat revíry, to se mezi rybáři moc “nenosí”. Fishsurfing obsahuje oficiální mapu revírů, kterou si průběžně tvoří v Evropě ve spolupráci se svými ambasadory. Tahle praktická věcička ti pomůže s plánováním výprav a průzkumem nových lokalit, úspěšná místa ostatních rybářů ti ale neukáže! Rybáři, stejně jako na ostatních sítích sdílí pouze to, co sami uznají za vhodné. Často tak uvidíš příspěvky ze soukromých revírů nebo velkých svazových lokalit, kde si můžeš prohlédnout veškeré úlovky historicky chycené a zdokumentované na tomto revíru. Uděláš si tak obrázek o místní obsádce. Úlovky se ale sdílí vždy bez přesné polohy či jakýchkoliv detailních informací. O svá místa se tak rozhodně nemusíš bát a o co se podělíš je čistě na tobě.

Dost bylo slov, stáhni si novou verzi Fishsurfingu nebo si aktualizuj tu stávající a přesvědč se sám, kolik se toho změnilo. Když ne u vody, tak se sejdeme tam.

Fishsurfing – To nejlepší po rybaření.

Aplikaci si můžete stáhnout zde: Google Play, App Stor

www.fishsurfing.com

Nejčtenější články

Aktuálně nejstahovanější aplikace mezi českými rybáři

Již několik měsíců zpět avizovaná, ryze česká, a po všech směrech vylepšená aplikace Fishsurfing 2.0 je právě ke stažení na Google Play, App Storu ale dostupná i z webu na www.fishsurfing.com! Pokud jsi náhodou starou verzi aplikace znal a neoslovila tě, koukni se teď na tuhle novinku! Nový Fishsurfing po designové i funkční stránce posunul prostředí rybářské sociální sítě na úplně jinou úroveň.

Jak zpracovat lína v kuchyni

Lín obecný – Tinca tinca patří mezi rybáři k oblíbeným rybám, proto také jeho lov byl od roku 2021 omezen na čtyři kusy denně. Málokterý rybář však ví jak lína správně připravit ke kulinářským účelům. Hodně rybářů lína stahuje z kůže, vadí jim sliz nebo se snaží oškrábat drobné šupinky z kůže, což je ale škoda, protože po upečení šupinky změknou a jsou poživatelné, u mnoha gurmánů je pak upečená kůže z lína se šupinkami považována za lahůdku. Za lahůdku je lín považován nejen u nás v Česku ale také ve Francii, Itálii, či Německu, kam je státní rybářství před rokem 1989 vyváželo za devizy.

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.