Tento velice inteligentní hlavonožec s osmi rameny žije ve vodách mírného pásma a připravuje se jako oliheň. Hlavonožci (Cephalopoda) jsou nejdokonalejší třída měkkýšů, všichni jsou aktivní mořští dravci, což platí samozřejmě i pro chobotnice.
Octopoda
Octopus, krake, poulpe, polpo...
Chobotnice jsou charakteristické osmi rameny s přísavkami o které mohou přijít a ony znovu dorostou. Jejich tělo je bilaterálně symetrické. Jejich útrobní vak je bez ploutvovitého lemu. Pohybují se lezením a plaváním.
Vyskytují se v mnoha světových oceánech, především u korálových útesů.
Pohybují se třemi způsoby; buď pomocí vlnění ploutevního lemu nebo chapadel, nebo vytlačování vody ze sifonu. Tento tryskový pohyb umožňuje některým menším druhům vyskakovat nad hladinu. Chobotnice dýchají žábrami. V případě ohrožení vypouštějí hlavonožci inkoustový oblak, který je skryje a mohou tak nepozorovaně uplavat. Je buď černý nebo hnědý.
Inteligenci chobotnic srovnávají různí vědci s různě vyspělými savci. Někdo ji dává na roveň hlodavcům, někdo ji srovnává i s delfíny. Pravda je taková, že chobotnice dovedou měnit při lovu své strategie podle druhu kořisti a podmínek, ke kterým patří útoky na kraby, otevírání lastur atd. Staví si jednoduchá obydlí z nejrůznějších materiálů někdy i s vchodem, který mohou v případě hrozícího nebezpečí zatarasit. Využívají skalních jeskyní a přizpůsobují se při stavbě podmínkám. Do svého obydlí si nosí nejrůznější lesklé předměty, podobně jako někteří ptáci.
Maso chobotnice je třeba dobře naklepat, aby ztratilo houževnatost, dále je třeba odříznout přísavky a konce chapadel. Hlava delší než 20 cm se většinou odstraní, ale může se i očistit, naplnit sekanými chapadly a dusit. Menší chobotnice se obalují v těstíčku a smaží celé.
Při lovu chobotnic se dodnes někde používá tzv. lov do vázy. Přes noc chobotnice loví, ale den přečkávají v různých úkrytech. Domorodci vázy umístí večer na dno, ráno vázy vytáhnou, někdy tam hlavonožce opravdu najdou, ale jde o velmi neefektivní lov. Častější úspěchy mají rybáři při používání harpun nebo vrší při lovu chobotnic. Asi nejefektivnější způsobem lovu chobotnic je však zavěšování umělé nástrahy, většinou podobné krabům, které jsou opatřeny dvojháčkem, ta se odhazuje z lodi nebo ze břehu do vody, po dopadnutí na dno se pomalu přitahuje a občas na nástrahu chobotnice zaútočí. Vždyť je to predátor!