Rybářský rozcestník

Masní červi

Masní červi jsou larvy masařky ve stadiu, kdy již přestaly přijímat potravu, ale ještě se nezakuklily. Ale pokud hodují, tak na rozládajícím se mase, kam také masařky kladou vajíčka. Rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu plavačkářů a rybářů chytající s feederovými pruty. Červi jsou však i perfektní návnadou! Do zakrmovacích směsí je s velkou oblibou používají jak milovníci feederu, tak i plavané. A v posledních letech je čím dál častěji využívají i kapraři.

Masní červi v krabičce
Chov,Uskladněníbarevnímodří

Masní červi se dnes dají běžně koupit v rybářských potřebách. Skladují se v lednici, protože tak se zásadně zpomalí jejich vývoj a metabolismus. Proto i když je u vody nespotřebujeme, musíme je při návratu domů opět ženě strčit do lednice. Já je tam dávám ve dvou sáčcích, dokáží si totiž najít sebemenší skulinkou v krabičce a o takovéto nadělení v ledničce rozhodně nestojíte, jako je stovky červů lezoucích po skladovaném jídle!

Červíky napichujeme na háček po jednom, ale klidně také například po pěti kusech. Záleží na typu háčku, jeho velikosti a cílenému úlovku, tedy jak velkou rybu chceme vlastně chytit. Já osobně nejraději chytám na tři červíky. Vřele doporučuji při chytání na červíky jich pár zamíchat i do zakrmovací směsi, zvýšíte tak atraktivitu směsi. Četnost záběrů bývá, díky pohyblivým červíkům na zakrmeném místě mimo háček, mnohem větší. S červy jde krmit i pomocí speciálních lepidel. Z těch vytvoříme kuličku, na kterou nalepíme červy. Kuličky z červů pak můžeme do vody házet, nebo střílet prakem a pod. V rybářských potřebách, ale i v e-shopech najdeme celou řadu těchto lepidel pod názvem „Lepidlo na partikl“. Doporučuji vyzkoušet!

Způsoby nastražení masných červů na háčku

Kdo má velkou zahradu a rád si vše dělá sám, může si masné červy napěstovat sám, Zde je návod, jak na to:

Výroba množírny masných červů pomocí dvou kbelíků

Celé zařízení na množení masných červů jsou vlastně dvě nádoby, například dva kbelíky stejně velké, vsunuté do sebe. Ten vrchní pomocí vrtačky provrtáme dírami tak velkými, aby jimi mohli propadávat červi, co již mají plné pupky. Do spodního kbelíku pak ještě nasypeme jemné piliny a máme téměř hotovo. Ještě to chce rošt do kbelíku horního, na který položíme nějaké syrové maso, například zbytky vepřového, kuřecího, nebo hlavy z ryb. Celé to zaklopíme tak, aby mezi poklopem a vrchním okajem kbelíku zůstala mezera, kterou budou do domečku pro červy vlétávat mouchy. Místo mezery můžeme do nějakého vhodného poklopu udělat díru o velikosti asi 4×4 cm, ale tak, aby dovnitř nepršelo! Také celá množírna musí odolat případnému větru!

Do připraveného zařízení vložte maso, zaklopte. Díky smradu se k masu začnou slétávat mouchy z celého okolí, aby nakladly na maso vajíčka. Jakmile se vylíhnou larvy, pustí se do masa a jedí a jedí … až skončí, začnou odpadávat a propadávat dírami v kbelíku do kbelíku s pilinami. Odtamtud už si je můžete brát. Ty co nevyužijete můžete uskladnit.

Chov, skladování a barvení masných červů

Barvení červů

Vezmeme potravinářské barvivo, barvu si vyberte podle vaší preference, a barvou namoříme maso, které klademe do množírny. Červi konzumací obarveného masa se také zbarví.

Červy lze také obarvit dodatečně a to tak, že je dáme do krabičky s barevným pudinkovým práčkem. Opět se pěkně zbarví podle barvy zvoleného prášku.

Praní červů

Červi z domácího chovu jsou poměrně mastní a dost zapáchají, tedy oproti těm kupovaným, proto je po očistění od pilin vhodné je vyprat ve slabém jarovém roztoku, který je odmastí a zároveň částečně zbaví jejich typického smradu, jar ve slabé koncentraci jim neublíží!

Uskladnění masných červů

Uskladnění masných červů

Je to jednoduché, s částí pilin je dáme do krabičky s víčkem, které má mikroskopické průduchy a krabučku ještě vložíme do igelitového sáčku, ten důkladně uzavřeme. Pak červy vložíme do ledničky, kde se zpomalí jejich vývoj a kde vydrží poměrně dlouho.

Nejčtenější články

Živou nástrahou vytuněné pop up boilie

Bílá a barevná směs masných červů patří mezi nejpoužívanější nástrahy především v plavané a při chytání s feederovým prutem, najdou ovšem uplatnění i při lovu na položenou. Jsou velice univerzální nástrahou na většinu ryb žijících v našich vodách. Chytat se na ně dá po celý rok. Ovšem to ví asi každý rybář, ovšem ne každý ví, jak je použít na lov i trofejních kaprů v kombinaci s pop up boilie koulí. Existuje několik možností, ale my tu pro vás máme opravdu vychytaný způsob!

ZPČ divize v LRU na mušku – řeka

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz vás srdečně zve na Zpč. divizi v LRU na mušku – řeka. Závod v lovu ryb na umělou mušku se uskuteční v sobotu 12.10.2024 na MP revíru Úslava 1 – 431071 v Plzni Lobzích U Silničního mostu pod Baumaxem…

Používáte PVA punčochy? Pokud ano, víte jak ušetřit?

Kdo jednou vyzkoušel PVA punčochu s pěchovačem, určitě si obojí zařadil do své základní výbavy. PVA materiály obecně pomáhají dopravit na lovné místo těsně k háčku krmení a tak zajistit větší šanci, že se dočkáme záběru. Ovšem když něco dobře funguje, tak je to oblíbené a tak i cena bývá vyšší. Ovšem i tak se dá nakupovat s rozmyslem a nakupovat výhodně. Například proč kupovat pořád dokola pěchovače s punčochou, když lze koupit jen samotnou punčochu a pěchovač použít ten, co již máte ve své výbavě.