Rybářský rozcestník

Montáže na plavanou – lov s boloňkou – montáže do proudu s klasickým splávkem

Při chytání v proudné vodě s boloňkou, tedy až 8 metrů dlouhým teleskopickým prutem, můžeme navázat montáž s klasickým splávkem, nebo se splávkem anglickým. Zde máme popsané dva plavačkové návazce do proudu se splávkem klasickým. Jsou to vhodné návazce při chytání parem, tloušťů, ale i dalších kaprovitých ryb.

A) Klasický návazec s háčkem na dně

  1. Na kmenovém vlasci o průměru 0,20–0,22 mm zajištěný klasický splávek o váze 8 g
  2. Torpila 7 g, pod ní 4x broček o váze 0,2 g
  3. O něco níže (20-30 cm, nebo jak je potřeba) další broček 0,2 g s obratlíkem
  4. Koncový návazec dlouhý 30 – 35 cm ukončený háčkem č.8-16

B) Přehloubený návazec

  1. Na kmenovém vlasci o průměru 0,20–0,22 mm zajištěný klasický splávek o váze 15 g
  2. Torpila 7 g, pod ní 4x broček o váze 0,2 g
  3. O něco níže (20-30 cm, nebo jak je potřeba) další 4 bročky 0,2 g s obratlíkem umístěné tak 20 cm do sebe, obratlík
  4. Koncový návazec dlouhý 50 – 60 cm ukončený háčkem č.8-16

Po změření hloubky lovného místa navážeme celou montáž, měření je jednoduché. U návazce „A“ jakmile se nám podaří dostat torpilu na dno, ubíráme hloubku tak dlouho, až splávek přes lovné místo přejede bez váznutí. U návazce „B“ přidáme navíc 80 cm až 1 metr, díky přehloubení splávek lovným místem bude proplouvat pomaleji. Samozřejmě musíme lovit na úseku bez vázek!

Samotný lov je jednoduchý, prochytáváme úsek proti proudu, před námi a po proudu, v jedné linii, dlouhý tak 8 až 10 metrů ve vzdálenosti do 20 metrů od břehu. Zakrmujeme kus nad lovným místem, musíme počítat s proudem, také záleží na hloubce lovného místa.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….