Rybářský rozcestník

Plavín štítnatý – Nymphoides peltata

Vytrvalá sladkovodní bylina z čeledi vachtovitých – Menyantheaceae. Z původních 80 lokalit v ČR, kde rostl, je známo už jen 8 míst. Na vině je intenzivní chov ryb. Totiž býložravý amur požírá celé rostliny, kapr zase vyrývá ze dna jeho oddenky. Aby toho nebylo málo, plavín požírají rovněž kachny a labutě.

plavín

Název latinsky

Nymphoides peltata

Jiný název

Plavín leknínovitý

Rozpoznávací znaky

Kořen silně rozvětvený, ukotvený v bahnitém dnu, vyrůstají z něho rozvětvené oddenky, které se větví na lodyhy ponořené ve vodě až 150 cm dlouhé. Listy plovoucí na hladině, střídavé, řapíkaté, srdčitě okrouhlé. Květy vyrůstají z úžlabí listu, žluté barvy složené z 5 okvětních plátků, které jsou na okraji brvité, doba květu červen-září, plodem je tobolka.

Výskyt

V ČR je ve volné přírodě chráněný a uvedený na Červeném seznamu cévnatých rostlin jako kriticky ohrožený druh. Z původních 80 lokalit v ČR je známo už jen 8. Na vině je intenzivní chov ryb, býložravý amur požírá celé rostliny, kapr vyrývá ze dna oddenky, plavín požírají rovněž kachny a labutě.

Obecně

V posledních letech se začal uměle pěstovat a lze koupit v některých zahradnických centrech, je žádaný pro své květy do zahradních jezírek. V Česku je ve volné přírodě chráněný a uvedený na Červeném seznamu cévnatých rostlin jako kriticky ohrožený druh!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….