Rybářský rozcestník

Propadová montáž na tekoucí vody (lov s anglickým splávkem)

I na vodách tekoucích se s propadem velmi úspěšně loví. Hlavní nevýhoda však tkví ve špatné ovladatelnosti udice, která se nedá příliš přehlubovat. Na řadě revírů to však nevadí a tato metoda je zde velice účinná. Zde uvádíme několik možností nastražení montáže s propadem právě na tekoucí vody.

Chytání na propad na tekoucí vodě
  1. První montáž je klasikou pro pomalu tekoucí řeky. Možná se vám bude zdát až příliš jednoduchá a humpolácká, je však nečekaně účinná. Rychle dopraví nástrahu ke dnu, ukáže vám každý záběr a nedá se prakticky zamotat.
  2. Druhá montáž je pouze více zatížená pro rychlejší klesání na proudnějších vodách.
  3. Třetí montáž je obměnou předchozích pro případy, kdy je potřeba udici přehloubit a tím přibrzdit. Na tyto udice se výborně loví cejnci, podoustve, plotice, kapři a při troše umění vést udici i cejni. Broky se používají větší než na vodách stojatých, obvykle od velikosti 8 do velikosti 4.

Samozřejmě můžeme i na řekách lovit ryby ve sloupci s udicemi na vody stojaté, obzvláště na opravdu pomalu tekoucích řekách. Příklad montáží zde: Propadová montáž na stojaté vody (lov s anglickým splávkem).

Montáže k článku: Lovíme na propad

Zdroj: http://www.mivardi.cz/clanky/plavana/lov-na-odhoz/lovime-na-propad/

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….