Rybářský rozcestník

Slip D Rig návazec na Pop UP boilie

Někdo takto navázanému háčku s Pop Up boilie říká spící D-montáž, protože háček „spí“, přesněji leží schovaný pod Pop Up boilie. Jde o velmi populární navázání háčku, kdy na vzniklém očku háčku pomocí obratlíku nebo jen prostého kroužku či kolíčku na boilies dokážeme skvěle prezentovat nástrahu nade dnem. Jeho původním autorem je známý Martin Clarke.

Vezmeme cívku splétané šňůry, například Ultra Skin Stiff a odstraníme tak 150 mm vrchní vrstvy, můžeme použít i nepotahovanou šňůru, pak tento kro vynecháme, odstřihneme požadovaný kus šňůry, cca 30 cm …

… na jednom konci šňůrky vytvoříme smyčku, přes kterou navlékneme obratlík, prostý kroužek či kolíček na boilies …

… oba konce protáhneme očkem háčku …

… delší konec omotáme dle obrázku, 6-8x …

… pak se vrátíme zpět a konec protáhneme očkem, vytvoříme tak vlastně klasické bezuzlové vázání ….

… uzel dotáhneme, přebytečný konec ustřihneme, uzel můžeme jen zakápnout lepidlem a takto háček použít, nebo použít smršťovací hadičku …

… smršťovací hadičku nad parou necháme zatáhnout a vytvarujeme do tvaru „S“, nebo navlékneme již hotová rovnátka!

 

Na očko, či obratlík nastražujeme POP-UP boilies pomocí šňůrky. V případě použití kolíčku do boilie prostě kolíček zavrtáme.

Články k tématu: Kolíčky na boiliesKolíčky na boilies z drátu

Video:

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….