Rybářský rozcestník

Talovín zimní (Eranthis hamalis)

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřičníkových – Ranunculaceae, dorůstající výšky až 20 cm se žlutými květy. Jde o nepůvodní druh rozšířený spíše v jižní Evropě.

talovíntalovín

Název latinsky

Eranthis hamalis

Jiný název

Lidové názvy jsou také voměj zimní, zlaťák předjarní.

Rozpoznávací znaky

Bylina dorůstající výšky až 20 cm se žlutými květy. Přízemní lodyha s podzemními hlízkami, s dlanitými 5 až 7 četnými listy. Květy jednotlivé, žluté se 6 květními plátky, doba květu - únor (leden)- březen. Pod květy listeny uspořádané v přeslenu.

Výskyt

Jde o nepůvodní druh rozšířený spíše v jižní Evropě, pěstuje se v celé Evropě, mnohde také zplaňuje, byl zavlečen i do Severní Ameriky. Vyskytuje se roztroušeně v lužních, humózních, vlhčích lesích, má rád polostín, jinak se často pěstuje na zahrádkách.

Obecně

Jde o první květinu, která vykvétá již v únoru, při teplé zimě už v lednu. Rostlina je celá mrazuvzdorná, ale i jedovatá. Jedovaté jsou i hlízky, obsahuje srdeční glykosidy, otrava se projevuje srdeční slabostí, dušností, průjmy, zvracením.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.