Rybářský rozcestník

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků

Bezuzlové, někdy také bez smyčkové, navázání jedno, dvoj nebo i trojháčků dnes patří mezi oblíbené rybářské způsoby, jak navázat háčky s očky. Především při lovu dravců se pak někdy hodí uvázat v sestavě za sebou dva, nebo dokonce i tři háčky za sebou na jeden návazec. Tandemové montáže využíváme především při lovu štik, sumců, nebo při chytání na moři většinou opět dravých ryb.

Tandemové

Kdo zvládne klasické bezuzlové vázání, pak bez problémů dokáže uvázat i tandemovou montáž se dvěma, nebo dokonce třemi háčky s očky. Lze použít jak jednoháčky, tak dvojháčky i trojháčky, ale poslední dobou preferujeme na lov i větších ryb pouze kvalitní jednoháčky, tedy i na štiky a sumce.

Tandemové bezuzlové navázání dvou jednoháčků…

  1. Pletenku, nebo jiný návazcový materiál, jako například fluorocarbon protáhneme očkem háčku zezadu…
  2. směrem k ohybu háčku, obtočíme tak 8x kolem háčku, postupujeme od oka háčku k jeho oblouku, utahujeme a dbáme na to, aby se oviny řadily pěkně jeden zda druhým, těsně za sebou…
  3. pak se vrátíme buď přímo k oku háčku, nebo ještě dvěma až třemi oviny zpět k očku háčku, opět dotahujeme, nakonec konec pletenky či jiného vhodného návazcového materiálu protáhneme opět zezadu očkem háčku, dotáhneme…
  4. přebytečný konec ustřihneme, pak si naměříme vzdálenost, kam chceme umístit druhý háček, ten přiložíme k návazci, konec pletenky opět protáhneme zezadu očkem háčku a vlastně vše opakujeme, jako u prvního háčku, tedy provedeme pečlivě 7 až 8 ovinů kolem ramínka háčku, opět oviny řadíme pěkně vedle sebe, hodně těsně, utahujeme…
  5. nakonec se přímo, nebo pro bezpečnost dalšími dvěma až třemi oviny vrátíme zpět k očku háčku, protáhneme zezadu, dotáhneme…
  6. ustřihneme potřebnou délku návazce, na konci uděláme klasickým smyčkovým uzlem očko, do kterého pak můžeme uvázat obratlík s karabinkou, či použijeme jiný vhodný uzel na uvázání obratlíku.

TIP: Hlavně při lovu větších ryb je lepší ještě jednotlivé oviny schovat pod smršťovací hadičku, zajistíme tak, aby se zuby dravců nedostaly k ovinům a případně je nějak nepoškodili, což by v důsledku mohlo znamenat přijít případně i o trofejní kus při jeho zdolávání.

Text Jiří Langer, obrázek: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….