Rybářský rozcestník

Velká nejen rybářská pramice Kristýna

5.6.2020 •

Prodám velkou, nezvrhnutelnou a nepotopitelnou dvojitou laminátovou loď pohodlně pro 6 osob. Stav téměř nové lodi. Pro svou neuvěřitelnou stabilitu díky trimaránově řešenému trupu je vhodná i pro ty, co nemají rádi houpání. Rozměry 415x170x56 cm, váha 126 kg. Uzamykatelný úložný prostor v přídi. Snížené zrcadlo pro 5HP motor se standardní nohou. Na míru dělaný manipulační vozík, sloužící zároveň k uzamčení lodi na břehu k zemnímu vrutu, který je součástí. Včetně pásového navijáku, manipulace je tak i na příkrém břehu možná jen jednou osobou. Příslušenství: vesla, bimini stříška s třemi polohami umístění, snadno nastavitelná díky zásekům, dva držáky na pruty, kotva, lanoví, záseky a krycí plachta. Pořizovací náklady byly cca 75000 + mnoho hodin vymýšlení, práce, ježdění a shánění. Nutno vidět. Aktuálně je loď na přehradě Orlík.

1
234

Kontakt

Aleš Chudoba

777827255

[email protected]

Odpovědět na inzerát

Lokalita

Středočeský

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….