Rybářský rozcestník

Cejn velký, v české kuchyni nedoceněná ryba

Mnoho rybářů opovrhuje cejny (řeč bude o cejnu velkém – Abramis brama), přitom si to cejni určitě nezaslouží. Maso z velkých cejnů je tučné a přímo ideální například na uzení. Další možností je uvařit a rozemlít maso z cejnů na masovém strojku i se svalovými kůstkami, to lze pak použít na karbanátky, či krokety. Ale těch možností, jak využít cejna v kuchyni je mnohem, mnohem více! Například rybí vývar z cejnů můžeme použít na kvalitní rybí polévku…

vyuzenýpečenáčeporce

Jsem z města, které leží na Labi a na ryby chodím od 10 let, dnes mi je 60 let a tak mám noho vzpomínek, například vzpomínám, jak u nás na Labi nebyl omezen denní úlovek na 7 kg i ušlechtilé ryby se smělo přivlastni větší množství. Ale ano, později se ušlechtilé ryby směly vzít podle řádu pouze 2 kusy a omezující denní váha, tedy 7 kg, byla stanovena stejně, jako dnes.

Labe v min ulosti bylo v dolním toku znečištěné díky Spolaně Neratovice, SEPAPu (severočeské papírny) Štětí, SECHEZA (severočeské chemické závody), Lovosicím atd. i přes značné znečištění zde bylo bílou rybou přerybněno. Dominoval zde hlavně cejn velký, také jelec tloušť, plotice obecná a sumeček americký, který po záplavách 2002 z Labe téměř zmizel, zůstal jen v labských ramenech a tůních. Opět se ale truman (lidově sumeček americký) znovu v Labi objevuje. Ale o trumenech někdy jindy.

Staří rybáři v dobách minulých brali velké cejny od 40 cm nahoru a z těch vyráběli neuvěřitelné věci,  které pak v pátek, nebo o víkendu v jedné místní restauraci ochutnávali a předháněli se v kvalitě svých výrobků. Ochutnal jsem a dobře pamatuji uzené velké cejny, které, i přes větší množství svalových kůstek (zvlášť ocas to byl ježek), měli chutné a tučné maso, chuťově lepší maso než kapr. Skvělé byly i různé druhy pečenáčů, většinou šlo o menší opečené kuličky rozemletého masa, naložené v Deku, nebo v jiném tajném nálevu. Matjesy, ryby nakyselo, naložené jikry naslano, nebo v oleji, saláty z jiker to vše pamatuji. Občas po pár pivech a zaplacení rundy rumu, někteří rybáři předali své recepty dalším rybářům. Některé jsem vyzkoušel doma, ale měl jsem zákaz od manželky nosit domů ryby z Labe, protože kvalita ryb z Labe, díky jeho znečištění, byla na štíru.

Vzpomínám, že jednou jsem přinesl domů cejna a chtěl ho klasicky upéci, ouha maso bylo nažloutlé, tuhé, gumovité, upínky nešly od sebe, byl z něj cítit odér SEPAPU. Možná někdo z vás pamatuje, jak ,,smrdělo“ Štětí a po Labi plavali chuchvalce bílé pěny. Pochopil jsem, že rybáři právě proto takto cejny a jiné ryby upravovali, protože kouř, ocet, sůl a jiné suroviny dokázaly přerazit tuhle pachuť labských ryb.

A tak jsem nosil domů raději ryby z Ohře, to tehdy bylo relativně čisté, rybí maso z Ohře bylo krásně bílé, oddělitelné lehce od kosti a bez zápachu.

Dnes je Labe poměrně čisté, sice některé druhy ryb tu nejsou tak hojné, jako před 40 lety, ale cejn přes 50-60 cm se tu dá ulovit pořád. Jak člověk stárne, táhne ho to k věcem z mládí, tak jsem posledních pár let začal brát velké cejny, velký cejn je u mě od 50 cm nahoru, takový cejn 45 cm má zhruba 1300 g, 64 cm už 3400 g a to je rozdíl. Maso z velkých cejnů je tučné a přímo ideální například na uzení.

Další možností je uvařit a rozemlít maso z cejnů na masovém strojku i se svalovými kůstkami, to lze pak použít na karbanátky, či krokety. Usmažíme-li krokety či karbanátky z cejnů a naložíme je do nálevu, vzniknou nám pak skvělé pečenáče.

Rybí vývar z cejnů můžeme použít na kvalitní rybí polévku. Když chytím cejna před třením a je plný jiker, rovněž lze povařené jikry využít v kuchyni například na saláty, do oleje, či do polévek.

Recepty na cejny mám uschované od starých labských rybářů a po řadě let, kdy ležely zastrčené v knihovně, jsem je začal nyní opět využívat. Některé pak prozradím i zde na Rybářském rozcestníku! Najdete je v sekci „Rybářská kuchařka“.

Text foto: Dalibor Marounek (dědek Wassermann)

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….