Rybářský rozcestník

Obal na plynovou láhev o objemu 10 kg

Kdo pravidelně jezdí k vodě a používá plynové bomby ví, že především v podzimních a zimních měsících, když přituhne, je venku pod 10 °C, ale i méně, plyn zlobí, nemá takový výkon, jako v letních měsících, když je okolní teplota mnohem a mnohem vyšší. Pak se hodí bombu uchovávat v teple. Ale jak to zařídit?

řehák-obalřehák-obalřehák-obal

Zima propan-butanu prostě nesvědčí, to je známá pravda. Lze to vyřešit naplněním lahví pouze propanem, což ale vychází poměrně dráž, než když používáme klasický propan-butan, tedy směs dvou plynů. Druhou možností je pořídit plynovým lahvím zateplený „obleček“.

Letos jsem požádal známého výrobce rybářských potřeb pana Řeháka, aby mě vyrobil zateplení pro velkou propan-butan láhev na 10 kg. Na menší plynové láhve si lze u něj v e-shopu pořídit zateplovací obal běžně, ale na ty velké, to po něm zatím nikdo nechtěl. Ani jsem ho nemusel moc přemlouvat a tak jsem po FOR FISHINGU 2024, obdržel dva obaly na velké plynové láhve. A funguje to! Už v brzkém jaru jsem vyrazil s mým bydlíkem (karavanem) k vodě a s plynem nebyl sebemenší problém.

Zateplený oba určitě pomůže…

Vřele doporučuji si obal na plynovou láhev pořídit. Jak na ty menší, tak na ty velké. Rozhodně si pak můžete uvařit čaj, či oběd mnohem rychleji. A to teploučko od kamen…

Obal na plynové bomby od Jardy Řeháka si můžete objednat v jeho e-shopu, link zde: https://www.jrproducts.cz/.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….