Rybářský rozcestník

Online diskuze s Dušanem Hýbnerem a Vladimírem Krpešem

Po zveřejnění článku „Lov nonstop – kontroverzní téma, která rozděluje rybáře!“ jsem sledoval diskuze jak na Rybářském rozcestníku, tak i u lidí, kteří jej sdíleli. Narazil jsem na pár dobrých, ale i absurdních návrhů a mýtů o rybářském svazu a rybářské stráži. Podařilo se mi přemluvit Dušana Hýbnera (předsedu Středočeského územního svazu a člena Rady ČRS) a Vladimíra Krpeše (člena Výboru územniho svazi Ústí nad Labem a ŘS s krajskou působností) k online diskuzi se čtenáři Rybářského rozcestníku.cz.

Online diskuze s Dušanem Hýbnerem a Vladimírem Krpešem

Termín jsme domluvili na tento čtvrtek od 20:00 do 21:00 a to na fb stránkách rybářského rozcestníku.cz, kde se před osmou vytvoří příspěvek s názvem „Online diskuze s Dušanem Hýbnerem a Vladimírem Krpešem“. Do komentářů pište své dotazy ohledně rybářského svazu či rybářské stráže, ale i věci, co vás jako rybaře pálí. Prosim, sledujte komentáře, aby se některé dotazy nebo připomínky neopakovaly.

Ve čtvrtek večer budou tito 2 pánové na 1 hodinku na fb jen pro vás! Online diskuzi odstartujeme ve čtvrtek v 20:00, tak už myslete na to, co vás zajíma nebo trápí a ve čtvrtek na našich fb stránkách na viděnou!

Michal Fish Melaga

Článek, který nastartoval tuto diskuzi: Lov nonstop – kontroverzní téma, která rozděluje rybáře!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….