Rybářský rozcestník

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Časový harmonogram:

17:30 – 18:30 Prezence, losování lovných míst (pátek)
18:30 – 18:55 Příprava na lovných místech
18:55 – 19:00 Základní krmení – 1. signál
19:00 Start závodu – 2. signál
14:55 sobota 5 min. do konce chytání – 3. signál
15:00 Ukončení závodu – 4. Signál
15:00 – 15:30 Vyhodnocení úlovků + sečtení dosažených bodů
15:30 Slavnostní vyhlášení výsledků

Startovné:

350 Kč pro členy MO Kladruby a 500 Kč pro ostatní závodníky splatné při prezenci před závodem. Závodníkům (členům MO Kladruby), kteří provedou závaznou rezervaci a na závod nedorazí (omlouvá pouze úmrtí),
bude startovné připočteno k úhradě při platbě členských příspěvků na rok 2025. Ostatním nedorazivším nebude umožněn start na dalších závodech pořádaných naší organizací.

Ceny:

Pro prvních deset závodníků jsou připraveny hodnotné ceny od našich sponzorů, TOP společností nejen z rybářského prostředí. Závodníci na 1. – 3. místě si navíc odnesou krásné poháry. Připraveny jsou též ceny pro nejlepší rybářku a za největší ulovenou rybu. Závod je zařazen do série soutěže o putovní pohár MO Kladruby.

Povinné vybavení:

Vyprošťovač háčků, podběrák.

Způsob lovu: Soutěž se bude řídit rybářským řádem ČRS s omezením na jeden prut, jeden návazec a jednoduchý háček (plavaná, položená, feeder). Vnadění – krmení je povoleno ze břehu 5 minut před závodem a také v průběhu celého závodu. Nástrahy jsou povoleny jak živočišného, tak rostlinného původu. Množství návnady není hmotnostně omezeno. Závodník loví sám za sebe, povolena pouze asistence u ZTP při napichování návnady a podebírání ulovené ryby. Při opuštění lovného místa závodníkem musí být nastražený prut vytažen z vody – viz rybářský řád ČRS. Porušení tohoto pravidla může vést k diskvalifikaci ze závodu. Po vyproštění háčku a změření úlovku je závodník povinen ulovené ryby s maximální šetrností neprodleně vrátit do revíru.

Více zde: https://semax.crs-sus.cz/

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….