Rybářský rozcestník

Dehydrovaná zeleninová polévka s houbami

Sušené polévky se dají koupit, ale výrobci dnes nevědí, co by si za ně řekli, proto v zimních měsících, při čekání na první jarní výpravu, si můžete vyrobit vlastní sušenou stravu, v tomto případě zeleninovou polévku s houbami, která vám bude určitě chutnat a nebude vás přitom stát hříšné peníze.

2 náročnost
30 minut
+ 20 hodin sušení  
  • Rozpis na 4 porce (1-1,5 l vody):
  • 2 ks mrkve
  • 2 ks petržele
  • 1/2 ks pórku
  • 1/4 ks celeru
  • 1 hrst listů bylinek (petrželky, libečku...)
  • 4 vrchovaté lžíce sušeného bujónu
  • 4 vrchovaté lžíce sušených hub
  • pepř
  • sůl
  • Příprava

    1. Očištěnou kořenovou zeleninu s pórkem nakrájíme na menší kousky, pak posekáme v mixéru nahrubo.
    2. Síto (síta) sušičky vyložíme papírem na pečení, rozložíme zeleninu tak, aby byla na platu, či platech, jen tenká vrstva, tu nezapomeneme osolit a okořenit pepřem.
    3. Na připravenou zeleninu rozložíme nadrobno nasekané listy bylinek.
    4. V sušičce sušíme všechnu zeleninu 60 °C tak 20 hodin.
    5. Usušené suroviny rozdělíme na 4 stejně velké hromádky, ke každé hromádce přidáme lžíci sušeného bujónu a 1-2 lžíce sušeného houbového prášku.
    6. Jednotlivé porce dáme do sáčků ze zipem, nebo je můžeme vakuovat, pokud máte vakuovačku.

    Použití:

    Porci polévky nasypeme do kastrůlku, či jiné vhodné nádoby, nalijeme 250-350 ml vody, přivedeme k varu, vaříme 10-15 minut, občas vše zamícháme. Ochutnáme, případně dosolíme a můžeme se do polévky pustit.

    Doporučení

    Kdo se chce více zasytit, může do sáčku k surovinám přidat rychlé těstoviny, nebo polévku nastavit tzv. ťamanskými instantníma nudlemi.  K polévce je skvělé přikusovat pečivo. Pokud vám zbylo jen gumové pečivo, lze ho nakrájet na kostičky a nechat na slunci proschnout, získáte tak krutonky, které se také k polévce hodí.

    Pokud jste si v létě neusušili a neumleli houbový prášek, můžete použít zmrzlé houby z mrazáku, které necháte povolit a pak je usušíte spolu se zeleninou.

    Nejčtenější články

    Uzení ryb podle baštýřek

    Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

    Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

    Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

    Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

    Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….