Rybářský rozcestník

Opečený siven s česnekem

Celé ryby opečené na pánvičce v oleji, dochucené rybím kořením, drceným kmínem a prolisovaným česnekem.

2 náročnost
30 minut
  • Rozpis na 4 porce:
  • 4 ks sivena (asi 800 g)
  • 4-6 ks stroužků česneku
  • 4 ks plátky másla
  • 3 lžičky koření na ryby
  • 2-3 lžičky drceného kmínu
  • hrubozrnná sůl
  • hladká mouka
  • olej
  • Příprava

    1. Očištěné a vykuchané ryby opláchneme pod studenou tekoucí vodou, pak je osušíme papírovými ubrousky
    2. Vnitřek ryby osolíme, posypeme drceným kmínem a kořením na ryby a vytřeme prolisovaným česnekem
    3. Z venku ryby také osolíme, potřeme olejem a obalíme v hladké mouce
    4. Olej rozehřejeme na pánvi s nepřilnavým dnem, vložíme připravené siveny a opékáme je z jedné strany tak 5 minut, pak ryby otočíme a přikryjeme poklicí, opékáme dalších 5 minut
    5. Před dokončením na ryby položíme kousky másla a necháme je rozpustit.

    Doporučení

    Takto připravené siveny servírujeme s vařeným bramborem a čerstvou zeleninou, jako další přílohu podáváme různě ochucené studené dresinky.

    Nejčtenější články

    Uzení ryb podle baštýřek

    Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

    Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

    Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

    Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

    Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.