Rybářský rozcestník

Sušená ryba podle Sergeje

Pro přípravu této pochoutky, jak sušeným rybám na jeho způsob říká Sergej i jeho kamarádi, se nejlépe hodí kapr, ale i cejn, či jiná větší ryba. Jde o lehkou přípravu ale mnoho dní čekání, ovšem výsledek prý stojí za to! Recept má Sergej od svého dědy a tak jde vlastně o rodinný recept! Důležité je ryby vykuchat a naporcovat do tvaru motýlka, pak je, při dodržení postupu, úspěch zaručen.

2 náročnost
120 minut
+ doba naložení a sušení  
SušenáSušenáSušená
  • 1 ks kapr (cejn i jiná raději větší ryba)
  • 5 dílů soli (bez jódu!)
  • 1 díl cukru
  • 50 ml octa
  • voda
  • papírové ručníky
  • plastový box + závaží 10-12 kg
  • závěsná síť na sušení ryb, hub a bylinek
  • Příprava

    1. Na sušení se hodí kapr o váze 3 kg a více a to proto, že pak bude více tučný a méně kostnatý. Nejprve je třeba rybu naporcovat a dále připravit na úpravu sušením. Očistíme rybu od šupin, dobře ji omyjeme odřízneme hlavu, ploutve, připravíme filet. Porcujeme od páteře tak, aby nám nakonec vznik tzv. motýlek, tedy bez naříznutí břicha.
    2. Z připraveného filetu odstraníme všechny nečistoty a tkáně, co se běžně odstraňují z ryb, připravený filet, dobře opláchneme a nakonec osušíme papírovými utěrkami.
    3. Solení: Na solení potřebujeme vhodně velký plastový box a závaží, Sergej používá betonovou dlažbu o váze 10-12 kg. Dále tedy sůl, ale pozor, bez jódu! A cukr. Sůl s cukrem mícháme v poměru 5:1, mícháme tedy v poměru 5 dílů soli a 1 díl cukru. Osušené filé ryby důkladně potřeme směsí soli s cukrem, nešetříme. Do boxu nasypeme na dno jednu vrstvu soli s cukrem, položíme filet kapra, ten posypeme další vrstvou soli s cukrem. Položíme závaží a necháme v lednici na dně 24 hodin nasolit. Přebytečnou vodu, co pustí maso ryby, z boxu slijeme. Rybu necháme v lednici nasolenou 5-7 dní. Doba záleží na její velikosti, čím větší ryba, tím déle ji solíme.
    4. Namáčení: po nasolení vyndáme kapra z boxu, důkladně ho opláchneme pod studenou tekoucí vodou a začneme ho máčet ve studené čisté vodě. Vodu měníme každé 1,5 až 2 hodiny. Máčíme podle toho, jak dlouho byla ryba v soli s cukrem, za každý den solení tedy rybu musíme máčet 1 hodinu. Například při nasolení 5 dnů máčíme 5 hodin… na poslední hodinu, kdy budeme filet máčet, přidáme do vody ještě 50 ml octa. Jakmile skončíme s máčením, rybu osušíme opět papírovými utěrkami.
    5. Sušení: Rybu zavěsíme nebo položíme do sušícího vaku kůží dolů a sušíme, nejlépe v průvanu, pod střechou 3-7 dní. Záleží na tom, jak moc vysušená ryba vám bude chutnat. Chce to vyzkoušet. Pokud filet sušíme v sušícím stojanu a ne zavěšenou za hlavu, rybu jednou denně otočíme.
    6. Konzumace: Rybí filet nakrájíme na plátky a vychutnáme si ji nejlépe s dobrým vínem nebo dobře vychlazeným pivem.

    Doporučení

    Pokud usušíte ryb více a nedokážete je ihned spotřebovat, skladujte je v lednici zabalené v papíru nebo gáze.

    Poznámka

    S pozdravem všechny čtenáře Rybářského rozcestníku zdraví dr. Sergej autor textu i fotografií.

    Nejčtenější články

    Uzení ryb podle baštýřek

    Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

    Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

    Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

    Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

    Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….