Rybářský rozcestník

„HŘEBENOVÁ TÚRA“ / aneb za okouny pěkně po svých

24.2.2016 •
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Rozhodně nepatřím mezi fanoušky statického lovu na přívlač, při kterém po delší dobu prohledáváme neustále jedno a to samé místo. Zpravidla už první hody na novém místě přinášejí záběr. Při honu za velkými okouny ze břehu jsme ale se Stevem mohli pozorovat, že mnoho ryb zabralo až po 15–20 minutách rybaření, a to ačkoliv jsme vytrvale a koncentrovaně prochytávali ta nejslibnější místa. Velcí okouni, kteří již měli co do činění s rybářem, jsou často velmi nedůvěřiví. Správná barva nástrahy, její správná akce, správné vedení, správná doba klesání a dokonce i správný úhel, ze kterého na kapitální okouny nahazujeme, mohou někdy rozhodovat mezi úspěchem a neúspěchem. A ještě k tomu musíme někdy vyčkat na správnou dobu braní, pokud jsme si jisti, že právě stojíme na místě s velkými okouny. Nakonec se nám se Stevem nepodařilo ulovit více než kolegové na lodích, ale slízli jsme smetanu v podobě větší velikosti některých ryb.

 

Lov velkých okounů ze břehu! Více se o něm dozvíte v článku, který najdete v březnovém vydání našeho časopisu. Na stáncích od 26. 2. 2016!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….