Rybářský rozcestník

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

podrcenápodrcenápodrcenápodrcenápodrcenápodrcenápodrcená

Ano, je to tak. Je to jedna z možností, jak dostat kukuřici na lovné místo pomocí PVA punčoch a sáčků. Podrcená kukuřice se totiž obalí v zakrmovací směsi, tím zásadně sníží svoji vlhkost a tak se PVA materiály nerozpadnou dříve, než se dostanou po náhozu do vody.

Dlouho jsem vozil drtičku na boilies na ryby a využíval ji jen zřídka, ale jednou jsem narazil na článek na internetu od pana Milana Tychlera, který ve svém článku radil, že lze využívat drtičku na boilies i na podrcení kukuřice. Tato možnost mě zaujala, neváhal jsem a další výpravu vyzkoušel podrtit jak vařenou kukuřici, tak klasickou nakládanou z konzervy. Obojí boilies drtička rozžvýkala rychle a důkladně. Je to skvělý způsob, jak zatraktivnit zakrmovací směs. Jen jeden malý nedostatek tato metoda má. Podrcená kukuřice jde špatně vyklepat z obou dílů drtičky. Chce to nějakým vhodným udělátkem po každém podrcení „vyškrábat“ hmotu mezi zuby drtičky. Já používám starou silnou jehlu na boilies. Tou to jde skvěle.

Praxe ukázala, že podrcená kukuřice zásadně zvýšila zájem ryb o krmení. Především při jemném chytání s feederovým prutem a žebrovým či košíčkovým krmítkem se mě zvýšila četnost záběrů nejen od menší bílé ryby, ale toto krmení často zaujalo i menší a středně velké kapry. Ne vždy to asi bylo přidáním složky podrcené kukuřice, ale všichni víme, že kukuřice patří mezi TOP nástrahy jak na řece, tak na stojaté vodě a mnoho rybářů kukuřici dává přednost před jinými nástrahami. Ve směsi je pak kukuřice skvělou složkou, která zakrmovací směs rozhodně obohacuje.

TIP na závěr: Kukuřice je sladká a tak drtičku ihned po použití namočte do vody a důkladně opláchněte, jakmile zbytky kukuřice zaschnou, jde to pak o moc, moc hůře!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….