Rybářský rozcestník

Sekundové lepidlo a gumové nástrahy

Bez sekundového lepidla k vodě nevyrážím! Proč? Občas něco upadne, někdy se rozlepí a pod. Sekundovým lepidlem to velmi často okamžitě spravím a mohu téměř ihned použít. Poslední dobou jsem ho začal používat i při vláčení na gumové nástrahy s jigovou hlavičkou ….

Sekundové lepidlo a gumové nástrahy

Občas při chytání například pstruhů se mi stává, že mě ryba strhne gumu. To je mrzuté, ale mohu navléci další a hurá opět do akce. Horší je, když se mě nástraha svléká sama. To je mrzuté a opravovat ji po každém náhozu mě fakt nebaví. Přitom stačí na suchý povrch gumy kápnout sekundové lepidlo, na chvíli ji přitlačit k jigové hlavičce a problém je vyřešen! A ani ryba si nepochutná na gumě, snad jen na její části, pokud mástraze utrhne konec.

Tuning gum

Když už jsme u gumových nástrah a bavíme se o lepidle, ještě jedna vychytávka mě poslední dobou zaujala na internetu. Někdy vám ryba ukousne část nástrahy, jindy je nástraha z části poškozená a podobně. Já tyto nástrahy většinou vyhodím, ale hlavně ty značkové a větší stojí dost pěnez. Dá se je zachránit! Ne všechny, ale některé lze přeříznout ve vhodném místě a slepit s druhou částí jiné nástrahy. Pak vám vznikne zajímavá kombinace, která může být velkým lákadlem pro ryby.

Nové kombinace vzniknou například po slepení půlek dvou různých gumových nástrah …

V našem generátoru RSS kanálů se dokonce objevil článek, který ukazuje, jak cíleně předělávat, tedy tunit, gumy právě pomocí sekundového lepidla a několika gumových nástrah. Ovšem nejen to.

Článek najdete zde: Tuning gum!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….