Rybářský rozcestník

Uzení ryb – kuchání

… V roce 1987 vyděsil spotřebitele potravinový skandál kvůli cizopasníkům (hlístice) v mořských rybách. Spolkové ministerstvo zdravotnictví vydalo nové „Nařízení o hygienických požadavcích na ryby a korýše“ …

Kuchání ryb

Kuchání a čištění ryb

Kuchání a odstranění všech vnitřností se má dělat tak, že se ryby od hlavy naříznou. Přitom nikdy nesmíte poškodit vnitřnosti (zvláště žlučový váček), abyste zabránili znečištění jejich obsahem. V žádném případě pak nezapomeňte břišní dutinu ryb několikrát vypláchnout pod tekoucí vodou nebo v několikrát vyměňované vodě. Voda pro čištění by měla mít asi 10 °C a měla by být pitná.U ryb, které jsou pokryty silnými šupinami, pak následuje důkladné odšupinování ručně, nožem, škrabkou nebo v odšupinovacím stroji, který se prodává v rybářských potřebách.

Po naložení do láku, ale ještě lépe před naložením, se doporučuje odstranit z ryb, které jsou určené k uzení, žábry, a to ze dvou důvodů: žábry se obzvlášť rychle kazí a kromě toho se v nich zachycuje mnoho slizu a krve, které se během uzení uvolňují a na zlatožlutých tělech ryb vytváří nevzhledné šmouhy.

 

Opatrnost při kuchání ryb

V roce 1987 vyděsil spotřebitele potravinový skandál kvůli cizopasníkům (hlístice) v mořských rybách. Spolkové ministerstvo zdravotnictví vydalo nové „Nařízení o hygienických požadavcích na ryby a korýše“.

Toto nařízení mělo především vyřešit problém hlísti v mořských rybách. Předpisy stanovily, jak se musí zacházet s rybami, ulovenými na otevřeném moři nebo u pobřeží, bezprostředně po výlovu, při transportu do skladišť nebo při zpracování.

Podle tohoto nařízení by se měly řídit také soukromé osoby, které udí ryby. To znamená, že by se měly všechny ryby – kromě sleďů a ryb podobné velikosti – okamžitě vykuchat. To má zabránit tomu, aby se po výlevu cizopasníci nedostali z vnitřností do masa.

Hlístice dnes najdeme i přímo v mase mořských ryb, především v břišních stěnách. Jestliže jsou silně napadena játra, musí být v každém případě provedena kontrola. Části ryb, které očividně obsahují živé nebo mrtvé hlístice, musí být odstraněny.

Spotřebitel pozná hlístice tak, že v plátku ryb, který drží proti světlu nebo lampě, uvidí červenohnědé skvrny v bílém rybím mase. Kdo chce mít jistotu, měl by mořské ryby udit pouze jako filety (s kůží), protože jejich kontrola je jednodušší.

Při kuchání ryb je důležitá čistota. Ledvinu na páteři nejlépe odstraníte vybráním lžící.

Autor: Egon Binder

Nejčtenější články

Živou nástrahou vytuněné pop up boilie

Bílá a barevná směs masných červů patří mezi nejpoužívanější nástrahy především v plavané a při chytání s feederovým prutem, najdou ovšem uplatnění i při lovu na položenou. Jsou velice univerzální nástrahou na většinu ryb žijících v našich vodách. Chytat se na ně dá po celý rok. Ovšem to ví asi každý rybář, ovšem ne každý ví, jak je použít na lov i trofejních kaprů v kombinaci s pop up boilie koulí. Existuje několik možností, ale my tu pro vás máme opravdu vychytaný způsob!

ZPČ divize v LRU na mušku – řeka

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz vás srdečně zve na Zpč. divizi v LRU na mušku – řeka. Závod v lovu ryb na umělou mušku se uskuteční v sobotu 12.10.2024 na MP revíru Úslava 1 – 431071 v Plzni Lobzích U Silničního mostu pod Baumaxem…

Používáte PVA punčochy? Pokud ano, víte jak ušetřit?

Kdo jednou vyzkoušel PVA punčochu s pěchovačem, určitě si obojí zařadil do své základní výbavy. PVA materiály obecně pomáhají dopravit na lovné místo těsně k háčku krmení a tak zajistit větší šanci, že se dočkáme záběru. Ovšem když něco dobře funguje, tak je to oblíbené a tak i cena bývá vyšší. Ovšem i tak se dá nakupovat s rozmyslem a nakupovat výhodně. Například proč kupovat pořád dokola pěchovače s punčochou, když lze koupit jen samotnou punčochu a pěchovač použít ten, co již máte ve své výbavě.