Rybářský rozcestník

Jak na ryby s Rudou Hrušínským – 13 díl – Metody lovu sumce – bójka, vábnička, přívlač, podvodní splávek…

Třináctý díl pořadu Jak na ryby s Rudou Hrušínským, který v roce 2011 vysílala Česká televize. Ruda Hrušínský uvádí tento díl s trochou nostalgie, protože je zatím poslední. Za chvilku ale za ním přijede David Havlíček s Pavlem Tomim, kteří zkoušejí nedaleko chytat sumce na vábničku. Chmury jsou ty tam a hned se dozvíme, že se dnes budeme věnovat hlavně sumcům. Také se podíváme na Jizeru a popovídáme si s ministrem zemědělství o podpoře rybářům. Pavel Tomi je vyhlášeným sumcařem, David má na kontě ryby kolem sto kilogramů a Ruda? Ten už také zdolal sumce přes dva metry, takže máme čest s opravdovými odborníky. Ukážeme si možnosti, jak sumce lovit včetně různých „vychytávek“, ale my budeme lovit aktivním způsobem – na vábničku a přívlačí.

Než nahodíme, zajedeme za ministrem zemědělství, který nám vysvětlí, jak ministerstvo podporuje rybáře a rybářství. Na konkrétním příkladu si to ještě ukážeme na východočeských rybnících kolem Litomyšle. Hned po návratu zasekne Ruda na přívlač sice menšího, ale krásného sumce. Kluci mají s vábničkou také úspěch, ale zjistí, že jsou ryby zřejmě v období tření a tak upouštíme od nočního lovu a raději jdeme hladovému Davidovi uvařit. A co to bude? To se pochopitelně dozvíte, proto se určitě dívejte!

Další videa z YouTube kanálu Davida Havlíčka – nastrahy.cz najdete zde: RED BASS David Havlíče

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….