Rybářský rozcestník

Jak nastražit půlku rohlíku při lovu tzv. na „mlaskačku“

Při chytání ryb z hladiny či ve vodním sloupci na kus rohlíku je třeba rohlík zajistit na háčku tak, aby nejen dobře držel na konci návazce, ale také aby měl háček šanci se správně zapíchnout do tlamky ryby. Zde je video návod – jedna z několika možností, jak na to.

rohlíkrohlík

Postup navázání je velmi jednoduchý. A co budeme potřebovat? Návazec o délce cca 1 m metr z fluorocarbonu na jedné straně ukončený háčkem, na druhé klasickou smyčkou. A také rohlík, většinou chytáme na půlku klasického rohlíku, ten slisujeme, stačí prsty, zamotáme do ruličky, tu zplacatíme. Dále budeme potřebovat boilies jehlu.

Slisovaný a zamotaný rohlík jehlou propíchneme, navlékneme očko návazce a jehlu vytáhneme z rohlíku, úplně protáhneme návazec až se nám háček objeví u rohlíku. Háček pak zabodneme do rohlíku, zmáčkneme tak, aby se úplně schoval. Pak návazec dotáhneme a začneme ho omotávat kolem rohlíku tak, aby omoty byly ze zadní části háčku, tedy u jeho ramínka. Návazec omotáme dvakrát či třikrát kolem rohlíku, pak jehlu opět propíchneme rohlíkem, zahákneme do ní smyčku návazce a návazec opět protáhneme rohlíkem, dotáhneme a máme hotovo.

Takto zajištěný rohlík vydrží na hladině, nebo i ve vodním sloupci, i 1 hodinu, pokud ho dříve nerozcupují drobné rybky, nebo nenasaje větší ryba, což je ale náš cíl.

Video originál od Rybářský rozcestník.cz, autor videa i fotografií: Jiří Langer, ukázka: David Vajsar

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Pozvánka na dětský závod do Mladé Boleslavi

Místní organizace Mladá Boleslav zve na dětský rybářský závod i pro neorganizované děti, který se koná 7. 9. 2024 na revíru Jizera 4….